Velice neotřelý a neméně náročný byl projekt „Konverze stroje Modulseam“ kolegy Martina Kalouse, skupinového vedoucího Engineeringu pro Mechanickou konstrukci. Ten má na starosti disciplinárně 25 konstruktérů ve dvou skupinách ENG115 a ENG116, a to ve více než 10 tematických celcích.
Cílem projektu bylo transferovat stroj Modulseam neboli „víčkovačku plechovek“ italsko-rakouské firmy Kosme do systému Krones – německé mateřské společnosti KONPLANu.
Martin měl na starosti jak celkové projektové řízení, tak i práci s daty, zajišťování překladů a zároveň byl hlavní kontaktní osobou pro Krones.
Na projektu, který odstartoval v polovině roku 2022, pracovalo střídavě cca 5-11 lidí, přičemž 3 kolegové se mu věnují i nadále a pracují na vývoji nových strojů „vyšší“ řady.
Pro lepší představu laickému publiku: Víčkovačka je součástí nápojové linky, kterou plechovka prochází ihned poté, co se naplní vybraným nápojem. Modulseam plechovku zavíčkuje – stroj roztáhne víčko na otvor plechovky, zalisuje ho a posílá do další části linky. Tou je buď stroj, který zajišťuje potisk plechovky, případně plechovky míří rovnou k zabalení do „6packů, 12packů,…“ a finálnímu vyskládání balíků na palety. Co rozhodně musíme zmínit, je rychlost Modulseamu, který dokáže zavíčkovat až 110 tisíc plechovek za hodinu.
Martin přibližuje zákulisí projektu a jeho hlavní aspekty: „Firma Kosme se zabývala vývojem a výrobou mimo jiné i víčkovaček, které Krones kupoval pro své zákazníky a dodával na svých linkách. Celkem se prodalo na 42 těchto zařízení, ale jelikož nebyly dostatečně vyzkoušené, objevovaly se u zákazníků časté problémy s kvalitou. Vzhledem k tomu, že Kosme nebylo schopno tyto reklamace řešit, musel Krones nakonec firmu Kosme – pro zachování spokojenosti našich zákazníků – odkoupit a okamžitě řešit sériové problémy, které se na strojích začaly projevovat.
Ihned poté bylo potřeba zrevidovat aktuální stav víčkovaček a hlavně jednotlivé stroje „přenést“ do systému Krones tak, aby v případě reklamací u zákazníků šla udělat okamžitá výměna dílů, což systém Kosme neumožňoval. Neexistoval totiž žádný systém na správu dat jako je například SAP u Kronesu, jen excelovské tabulky, kde byly evidovány pouze díly. Zcela chyběla evidence reklamací i následných změn, což komplikovalo celou situaci. Nikdo nebyl schopný s jistotou říct, jaký je stav stroje u zákazníka. A proto přišel požadavek z oddělení Kvality a z týmu Engineeringu na transfer všech dat do systému Krones.“
V číslech se všech 42 víčkovaček skládalo:
- z cca 96 000 dílů a podsestav, které se mohly v jednotlivých strojích opakovat
- z nich bylo vyfiltrováno cca 5000 dílů, které musely být transformovány do Krones systému: založení nového čísla, uložení dílu pod nové číslo, převedení výkresu, klasifikace
Následně bylo potřeba seskládat i nové 3D sestavy strojů s novými čísly.
Jednalo se o série strojů MS6/8/12, kde jednotlivá čísla značí počet pozic pro víčkování.
Zajímavostí víčkovačky je, že se musí vždy přizpůsobit dané velikosti uzávěru, kterých je až 10 variant. Od klasických, které běžně známe u oblíbeného piva či limonády až po netradiční typ koncovky s možností opětovného uzavření či tzv. „easy pour“ pro snadné nalévání.
Fakta a informace k projektu v „heslech“
Příklady světově známých zákazníků víčkovaček
- Kingsley Beverages
- Coca Cola Prag
- Rauch
- Heineken Biela y Bebidas
- Budejovicky Budvar n.p.
Použité technologie a software
- Solid Edge
- SAP
- MS Excel
- Simus Classmate
Jedinečnost projektu
Spočívala v:
- Počtu zpracovávaných dat
- Neznalosti technologie
- Potřebné rychlosti převodu dat – náklady, reklamace
Projektová úskalí
Největšími výzvami na projektu byla pro tým:
- Nekompatibilita systému Kosme se systémem Krones
- Nedostatečná kooperace ze strany kolegů z Kosme a s tím spojené komplikované získávání potřebných informací
- Neznalost nového tématu – problematiky víčkovaček ze strany Kronesu
- Hledání a časté změny zadání a postupů práce na projektu
- Neaktuální kusovníky Kosme a téměř nulová možnost získat informací o aktuálním stavu strojů u zákazníků
- Chybějící evidence reklamací a vyměněných dílů
Konec dobrý, všechno dobré
Ke zdárnému konci projektu nakonec pomohlo dostatečné množství dat a získaných informací a také efektivita převodu dat, díky které se podařilo snížit potřebné náklady na projekt. Martin si však odnáší svou „lekci“ pro příště a tou je strukturovaný Kick-off meeting, kde si se zákazníkem předem detailně vyjasní zadání, definuje cíle a termíny zpracování dílčích úkolů.
Oddělení Engineeringu v průběhu projektu také často a intenzivně navštěvovalo Krones, přičemž i nyní se stále kolegové střídají na „služebkách“ po týdenních turnusech, aby načerpali více znalostí dané problematiky a získali další know-how. Díky tomu tak budou
i nadále schopni zpracovávat větší konstrukční celky s větší zodpovědností a „lehkostí“.
Martin nám svěřil i to, co „pozitivního“ si z projektu odnáší nejen on, ale i celý jeho tým.
„Mě osobně to posunulo v důvěře v můj tým a v tom, že když něco chceme, tak to dokážeme společně zvládnout. Ukázali jsme zde kolegům z Kronesu naši schopnost zpracovávat i komplexní témata. Také si velmi vážím upřímné kladné zpětné vazby z Kronesu – nejen za to, že jsme oddělení Kvality vytvořili fungující a smysluplný přehled všech dílů, ale i ze strany oddělení Engineeringu plnící techniky (FT Modulfill Engineering). Ta, po počátečních rozpacích na projektu opakovaně ocenila naši činnost a získali jsme jejich maximální důvěru. Díky kvalitně odvedené práci počítají s našim týmem pro další složité projekty a spolupodílení se na vývoji a konstruování nových variant víčkovaček MS14 a MS18. Touto cestou ještě dodatečně děkuji celé naší „partě“ inženýrů za profesionalitu, skvělou kooperaci a ochotu se vždy „poprat“ i s těmi nejzapeklitějšími problémy. Jsem na všechny opravdu velmi pyšný!“
Povídání s Martinem zakončujeme obligátní otázkou, tedy – co ho na práci v KONPLANU nejvíce baví? „Baví mě ten produkt, technologie. Dále práce s kolegy, jak v managementu, tak i v jednotlivých týmech napříč Konplanem, baví mě můj tým. Líbí se mi, jak je práce Skupinového vedoucího dynamická a když se podívám v 9:00 na hodinky tak už je 16:00.
Baví mě pohovory s novými kandidáty a určovaní strategií budoucí spolupráce s Kronesem. Ještě jsem se tu za své 2 roky působení ve firmě ani minutu nenudil“, neskrývá své nadšení Martin.
A nám nezbývá než jeho energii podpořit a popřát jemu i celému oddělení do dalších projektů mnoho radostných chvil a neutuchajícího týmového ducha při řešení všech zapeklitých úkolů.