Kompletní 3D vizualizace nápojové linky v Austrálii

Prý se engineeringové společnosti nemají čím veřejně pochlubit, protože pracují na „tajných“ projektech a podepisují dohody o mlčenlivosti k výzkumu a vývoji se zákazníky i na desítky let. Je to pravda?

U nás v Konplanu ne. Se svolením našich zákazníků vám můžeme představit, na jak skvělých a smysluplných projektech pracujeme, jaké nejmodernější technologie využíváme či jaké specifické kompetence máme.

Pojďte se přesvědčit. Dnes vám představíme téma:

Kompletní 3D vizualizace nápojové linky v Austrálii

O projektu jsme si povídali s kolegyní Barborou Liškovou z týmu Line Solution, který navrhuje pro koncové zákazníky celkové uspořádání výrobní linky v hale. Bára pracuje na pozici 3D Layouter, tedy vytváří vizualizace 3D modelů, které poté vdechují život reálným výrobním zařízením a celým nápojovým linkám.

Na projektu, s rozlohou 18 000 m2 výrobních linek a s celkovou investicí do technologie kolem 1 miliardy korun, byla Bára součástí 3členného týmu coby spolutvůrce modelu a kontaktní osobou za 3D vizualizaci pro komunikaci s projektovým vedením i zákazníkem, pro kterého se vizualizovaly celkem 3 nápojové linky. 

„Projekt jsme realizovali pro australského zákazníka, jehož název si s dovolením nechám v rámci NDA pro sebe. ☺ Nicméně co prozradit mohu je, že jde o jedničku na trhu v oblasti Oceánie a dceřinnou firmu japonské „matky“, specializující se na výrobu míchaných alkoholických nápojů, energy drinků a nealko nápojů.“, upřesňuje Bára.

Již samotná zmínka o Japonsku evokuje, že důraz v projektu byl kladen hlavně na velmi precizní plánování a ověřování ve virtuální realitě. Koncern má proto najatou firmu, která hlídá veškeré dodavatele, aby poskytovali maximálně správná data ve 3D. 

Samotný projekt trval půl roku, ale zhruba už o rok dříve probíhala první studie ve 2D. 

Bára k tomu dodává: „Nejprve jsem pracovala na vizualizaci linky na plnění skleněných lahví a následně se pustila do dalších dvou linek na plnění nápojů do plechovek. Projekt jsme dokončily na přelomu roku 2023/2024, a nyní se již v továrně montují stroje od naší mateřské firmy Krones.
Ještě si dovolím doplnit interní perličku, která nás mimořádně těší. A tou je, že se zákazník pro realizaci další nové výrobní linky, kterou aktuálně staví ve Vietnamu, rozhodl pro 3D vizualizi opět oslovit náš tým.“

Množství softwarových nástrojů

Specialitou týmu Line Solution je, že pracuje se 6-8 odbornými softwary, což je opravdu hodně.
Na úpravu modelů strojů se využívají CAD programy: Solid Edge, Inventor a AutoCAD.
Pro práci s 2D layouty a pro generování modelů dopravníků slouží M4 Draft a M4 Plant.
A výsledný model se staví v Revitu, což je SW stanovený zákazníkem umožňující nahrávání dat do společného cloudového úložiště.
Na tomto cloudu „BIM 360“ se potkávají všichni odborníci z celého světa – architekti budovy, projektanti sítí, Krones jako dodavatel plnící a balící technologie a další zainteresované strany. Ti všichni společně sestaví a ověří výsledný obří model virtuální továrny.

Unikátnost projektu

Jedinečnost tohoto projektu spočívala v zasazení našeho modelu do přesných geografických souřadnic a v cloudovém řešení. Není to tedy jako u jiných projektů, kdy pošleme model výroby zákazníkovi a pak už nevíme, co se s daty děje dál. Zde sledujeme ověřování kolizí, měření např. velikosti průchodů a i po odevzdání dat nadále komunikujeme se zákazníkem a nahlížíme do společného virtuálního modelu.“, popisuje Bára.

Bez výzev ani úspěchů by to nešlo

Nejnáročnější část projektu byly extrémně vysoké nároky na standardizaci práce – tedy striktní dodržování pojmenování všech dat, pravidel pro ukládání, společných souřadnic a podobně. Proto bylo několikrát nutné data přepracovat, jelikož nekorespondovala s více než 20stránkovým technickým manuálem. A nemalé výzvy tým čekaly v podobě vytvoření všech dopravníků ve 3D, získání modelů všech strojů, sestavení dohromady a následné např. řešení kolizí s virtuální halou.

Sama Bára k tomu podotýká: „I přes tato úskalí jsme s kolegyněmi opravdu pyšné na výsledek projektu. Nahlížení do celé virtuální haly a procházky“ v ní v době, kdy je nejen na druhé straně zeměkoule, ale navíc fyzicky prázdná a já ji vidím už osazenou naší linkou včetně všech potrubí a vedení, to je ojedinělý zážitek.“


Lessons learned

A co by na příštím projektu dámy udělaly jinak? Určitě by chtěly získat co nejrelevantnější informace hned na začátku projektu. Tím by včas mohly předejít opravám či komplikacím v průběhu tvorby.

Bára osobně se na projektu naučila komunikovat s projektovým vedením pro velké zakázky a orientovat se v prostředí modelu pro kooperaci všech dodavatelů – BIM (Building Information Modeling).

Návštěva továrny

Nabízí se otázka, zda si „virtuální tvůrci“ mohou projít halu zákazníka a zjistit, jak by vypadaly jejich 3D modely v praxi. Nicméně opak je pravdou: cílem práce 3D Layouterů je, aby vytvořili virtuální model, díky kterému není nutné cestovat přes půlku světa, kde by byla k vidění pouze prázdná hala.
Je tedy na jejich představivosti a kreativním „3D myšlení“, aby vytvořili jakousi „online hru“, která jednou bude skutečně produkovat tisíce nápojů za minutu. 

A pokud vás zajímá, kolik právě tato továrna naplní plechovek a lahví za hodinu, pak vězte, že jde o ohromujících 150 000 kusů!

Na závěr jsme se neopomněli dotázat, co Báru v KONPLANu nejvíce baví?

„Možnost posouvat se a učit se nové věci. Mám radost, že své nápady a inovace můžeme opravdu realizovat! A díky tomu se nám s Janou podařilo upravit proces, jakým vytváříme 3D model linky tak, aby tvorba i změnové řízení probíhalo rychleji a efektivněji.“

My dodatečně celému 3D týmu gratulujeme a alespoň „virtuálně“ pozvedáme číši k oslavě tak skvěle odvedeného projektu. 

Láká i vás podobně dobrodružná cesta? Plná špičkových technologií, smysluplných projektů i nových výzev, ale hlavně cesta, na které měníme životy lidí po celém světě? Pokud ano, neváhejte se nám ozvat. 🙂

Další související články

Všechny články